Owoce żurawiny są jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców. Znane z właściwości leczniczych w infekcjach dróg moczowych. Jednak liczne badania naukowców wykazują znacznie większy wpływ na zdrowie oraz wiele super wartości.
Żurawina charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości proantocyjanidyny. Składnik ten należy do flawonoidów o silnych właściwościach anyoksydacyjnych. Pomaga ograniczyć przyleganie bakterii do ścian przewodu pokarmowego, obniża także poziom glukozy we krwi. Badania przeprowadzone w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Rochester dowodzą, że związek ten znacznie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Zapobiega gromadzeniu się bakterii na powierzchni zębów, tym samym zapobiega chorobom dziąseł. Flawonoidy zawarte w tej roślinie wspierają pracę układu krążenia. Działanie przeciwzapalne przyczynia się do ochrony układu sercowo-naczyniowego. Substancje zawarte w żurawinie hamują działanie bakterii Helicobacter Pylori zapobiegając przy tym wrzodom żołądka. Właściwości antybakteryjne mają szczególne znaczenie w chorobach układu moczowego. Zawartość proantocyjanidyny powstrzymuje namnażanie się bakterii E.Coli osadzającej się w błonie śluzowej dróg moczowych.
Zaletą owoców żurawiny są też wartości odżywcze. Zawiera dużo witamin: A, C, E, B1, B2, B6 oraz minerałów: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, jod i żelazo. Żurawinę charakteryzuje niska kaloryczność. 100g owoców dostarcza jedynie 49kcal, ale te 100g zawiera także: 12.7g węglowodanów, 1,2g błonnika, 0,4g białka i 0,2g tłuszczu.
Jest uniwersalnym owocem, gdyż może znaleźć zastosowanie niemal do każdej potrawy. Wykorzystywana często do deserów, sałatek, mięs oraz ryb. Jest również dodatkiem do herbat, natomiast suszone owoce mogą byc świetną przekąską. Żurawina to owoc należący do superfood i powinna na stałe zagościć w jadłospisie byśmy mogli czerpać korzyści z jej cennych właściwości.