Aloes - bardzo znana i ceniona roślina od wielu lat. Początki jej istnienia datuje się ponad 6000 lat temu w Afryce północnej i krajach Arabskich. Niezwykłe działanie tej rośliny odkryli starożytni Egipcjanie. W wielu domach aloes uprawiany jest w doniczkach i pięknie ozdabia parapety. Dzięki obecności saponin - substancji mających właściwości ściągające i odkażające - stanowi doraźną pomoc przy skaleczeniach lub problemach skórnych. W razie potrzeby rozgniata się liść aloesu i kładzie go na skórę.
Aloes jest prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia składników. Zawiera ponad 200 aktywnych substancji w tym 75 bardzo istotnych dla organizmu m.in:
-aminokwasy - histydyna, leucyna, lizyna, fenyloalanina, arginina, metinina, treonina, tryptofan i walina.
-mikroelementy - potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarka, żelazo, selen, oraz śladowe ilości krzemu, manganu, miedzi, kobaltu, chromu a także boru.
-witaminy - A, C, E, B1, B2, B3, B6, B9, oraz B12 której aloes jest jednym z nielicznych roślinnych źródeł.
Aloes zawiera też istotne dla zdrowia sterole roślinne:
-kompesterol - działa przeciwzapalnie oraz chroni kości i stawy,
-beta-sitosterol - pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi. Pozostałe, ale również bardzo ważne kwasy tłuszczowe zawarte w aloesie to: linolowy, linolenowy, kaprylowy, oleinowy, palmitynowy i mirystynowy.
Tak bogaty skład sprawia, że sok z aloesu ma szerokie działanie i ogromne właściwości:
- poprawia odporność
- wspomaga układ trawienny
- przyspiesza przmianę materii
- reguluje mikroflorę w przewodzie pokarmowym
- odtruwa i oczyszcza organizm
- działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i dezynfekująco
- poprawia krążenie krwi
- goi, nawilża i regeneruje skórę
Aloes ceniony jest również w przemyśle kosmetycznym, wykorzystywany jest do produkcji maseczek, szamponów, kremów i mydeł. Wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Wnika głęboko w skórę, dzięki czemu jest ona nawilżona, odżywiona i zregenerowana. Sok z aloesu cenionym ponad wszystko produktem naturalnym. Warto włączyć go do diety. Regularne jego spożycie dodaje energii i poprawia kondycję całego organizmu.