Warzywa są składnikiem prawie każdej potrawy, którą przygotowujemy, a przynajmniej tak powinno być, by na długo zachować zdrowie i witalność. Warzywa i owoce dostarczają organizmowi witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego, który stabilizuje w naszym ciele poziom cukru we krwi. Są najcenniejszym źródłem witaminy C, źródłem karotenu czyli witaminy A. Zawierają witaminy z grupy B, polifenol, potas, mangan, żelazo, cynk, fosfor, jod, sód i wiele innych cennych witamin i minerałów. Świetnie odkwaszają nasz organizm, czyli bronią nas przed chorobami nowotworowymi.
Każdy z nas nie raz kupował warzywa i może zastanawiał się czy dokonał dobrego wyboru? Czy kupił dobrej jakości, naprawdę świeży, zdrowy, pozbawiony chemii „towar”? Czy cukinia, kalafior czy czosnek nie są pełne niewidocznych niespodzianek?
Warzywa kupujemy w sklepach, marketach, na targach i lokalnych straganach. Spotykamy się z różnymi oznaczeniami lub opisami tych produktów.
Eko burak, organic avocado, bio cebula.
Co oznaczają te nazwy?
Czy warto z takimi oznaczeniami kupować warzywa, owoce czy inne produkty?
Oczywiście.
Warto.
Te słowa mają takie samo znaczenie i informują nas o tym, że nasze produkty zostały wyhodowane czy wyprodukowane bez użycia chemii, konserwantów, oprysków, pestycydów.
Warzywa czy owoce opisane jako ekologiczne, bio czy organiczne to takie, które zostały wyhodowane w ekologicznych gospodarstwach, gdzie do ich produkcji użyto czystej wody, zastosowano naturalne metody nawożenia (gnojówka, obornik z kontrolowanych hodowli) i zachowano czystość gleby (mechaniczne sposoby usuwania chwastów). Nie stosowano chemicznych środków ochrony, pestycydów, nie nawożono nawozami zawierającymi azot i azotyny. Gdzie nie stosuje się regulatorów wzrostu czy GMO.
Ekologiczne warzywa zawierają o wiele więcej wartości odżywczych, zdrowotnych i antyoksydantów. Według badań jest w nich o wiele więcej:
-witaminy C i magnezu o około 30%
-żelaza o około 20%
-fosforu o około 13%.
Posiadają zwiększoną zawartość węglowodanów co sprawia, że są o wiele bardziej mięsiste i odporne na procesy gnilne. Mają intensywniejszy smak i zapach.
Świeże warzywa certyfikowane są oznakowane zielonym listkiem, na którym znajduje się 12 białych gwiazdek. Symbol ten gwarantuje, że zostały wyhodowane w certyfikowanych, kontrolowanych gospodarstwach rolnych. Wybierajmy takie właśnie produkty, z takimi oznaczeniami. Mamy wtedy pewność, że z buraczkiem czy cebulą nie wprowadzamy do swojego organizmu substancji, które nas powoli, systematycznie zatruwają, wywołują alergie, prowokują choroby cywilizacyjne.
Wprowadzajmy do naszej kuchni zdrowe, świeże produkty. Sadźmy w ogródkach, na działkach, balkonach zioła czy łatwe w uprawie warzywa. Cukinia, rukola, pomidor koktajlowy świetnie radzą sobie w donicach, a bazylia z pietruszką i oregano wprost szaleją na słonecznym balkonie.
Kupujmy warzywa i owoce certyfikowane. Nie są o wiele droższe od tych uprawianych na masową skalę, a na pewno o wiele zdrowsze.
Pamiętajmy szczególnie o naszych dzieciach, by od samego początku nie podawać wraz z pysznym brokułem, ziemniaczkiem czy słodką marchewką ukrytej chemii, która pustoszy młody organizm.
Modne teraz hasło JESTEŚ TYM CO JESZ- jest jak najbardziej prawdziwe. Warto o nim pamiętać i wprowadzać krok po kroku w życie. Wyjdzie nam to na zdrowie.
ketona_zona