Ryby i owoce morza. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Dietetycy i promotorzy zdrowego jedzenia zalecają spożywanie ryb i owoców morza przynajmniej dwa razy w tygodniu. W zależności od regionu i kultury spożywamy ich mniej lub więcej.
Portugalczycy czy Hiszpanie spożywają około 50 kg ryb rocznie, a my Polacy zjadamy ich jedynie 10 kg i to najwięcej w okresie bożonarodzeniowym, gdyż wymusza to na nas tradycja.
Nie przepadamy za rybami, a szczególnie owocami morza, a szkoda.
Ryby dostarczają pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez nasz organizm, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy D i A, selen, cynk, miedź, mangan, fosfor, magnez, potas, witaminy z grupy B oraz są podstawowym źródłem jodu, który to reguluje pracę naszej tarczycy.
Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym, aby ryby jeść i to często jest zawartość w nich szczególnych kwasów Omega-3: EPA i DHA , (eikozapentaenowego, dokozaheksaenowego).
Wspomagają one prace mózgu chroniąc przed chorobą Alzhaimera, demencją czy depresją. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają napięcie naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, posiadają właściwości przeciwzakrzepowe, zmniejszają stężenie trójglicerydów we krwi. A tym samym zmniejszają ryzyko zawałów i udarów. Zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nadwagi i otyłości oraz chorób nowotworowych: raka jelita, piersi czy prostaty.
DHA i EPA zmniejszają stany zapalne w organiźmie, przez co są ogromnym wsparciem dla organizmu w chorobach autoimmunologicznych ( toczniu, reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycy, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna).
Głównym źródłem omega-3 są ryby morskie, szczególnie te dziko żyjące w przyrodzie: makrela, łosoś, sardynka, śledź oraz owoce morza: kałamarnice, krewetki i małże. Im tłuściejsza ryba tym więcej kwasów omega-3.
Warto wybierać ryby i owoce morza świeże, z w miarę pewnych źródeł.
Pamiętajmy, że ryby mają zdolności do akumulowania różnego rodzaju związków, które pobierają wraz z pokarmem i pochłaniają ze środowiska w którym żyją. Najczęściej wchłaniają metale ciężkie takie jak: kadm, rtęć, ołów i dioksyny, dlatego tak ważne jest aby środowisko wodne w którym żyją było wolne od chemikaliów. Im mniejsze, młodsze ryby tym mniej metali ciężkich w ich organizmach. Do najbezpieczniejszych ryb należą: łosoś norweski, szprot, sardynki, sum, pstrąg hodowlany, fladra, dorsz, morszczuk i makrela atlantycka, a także śledź atlantycki, karp, halibut, marlin, a także okoń, żabnica i makrela hiszpańska. Jednak według ostatnich danych zawartość szkodliwych związków nie jest tak duża w rybach jak się potocznie uważa, okazuje się bowiem ze wieprzowina czy drób zawierają ich znacznie więcej. Żyjemy w czasach gdzie tak naprawdę wszystko w mniejszym lub większym stopniu jest zanieczyszczone.
Nie mając dostępu do świeżych ryb i owoców morza możemy wybierać te w słoiczkach, puszkach, wędzone lub mrożone. Mamy ogromny wybór. Sprawdzajmy etykiety. Ważne z jakiego regionu pochodzi ryba, w jaki sposób jest konserwowana. Jeśli wędzona to naturalnie, jeśli w oleju to w tym najlepszym z oliwek, jeśli koniecznie w puszce to w tej z odpowiednią powłoką do kontaktu z żywnością bez BPA.
Ostatnio w Polsce jeszcze bardziej spadła sprzedaż oraz spożycie ryb. Ma to zapewne związek z katastrofą ekologiczną na Odrze. Myślimy, że śnięte ryby trafiły do puszek i słoików. Mam nadzieję że takich numerów nikt w naszych czasach nie robi, ale świadczy to o tym, iż mamy świadomość tego iż wartość odżywcza ryb ma ścisły związek ze środowiskiem wodnym w którym żyją. Najzdrowsze pochodzą z Pacyfiku, oceanu Atlantyckiego i Morza Północnego. Jesteśmy coraz bardziej wyedukowani, jeśli chodzi o żywność i zaczynamy wybierać dobre, zdrowe i pewne produkty, a takie znajdziemy w pewnych, ekologicznych sklepach.
Zapraszamy do nas do sklepu e-superfood.pl.