Pomidory pełne likopenu
Likopen to związek który „lubi” obróbkę termiczną. Największym jego rezerwuarem jest naturalnie przetworzony pomidor.
Pomidory pochodzą z Peru. Do Europy trafiły i zaczęły zdobywać popularność w XX wieku. Na początku głównie Hiszpanie i Włosi uprawiali je i wykorzystywali w potrawach. W Polsce zyskały popularność dopiero po I Wojnie Światowej.
Pomidory należą do rodziny psiankowatych. Nie są warzywem jak się popularnie uważa, a owocem. Pomidor może mieć różny kolor i kształt. Może być żółty, czerwony, zielony, czarny, pomarańczowy. Może być drobnym koktajlowym albo ogromnym malinowym. Najsmaczniejsze są te naturalne, niemodyfikowane, zerwane prosto z krzaka i dojrzewające w naturalnym słońcu. Dzisiaj trudno już o te niemodyfikowane, szczególnie poza sezonem. Z roku na rok hodowcy „tworzą” coraz to nowe odmiany o zaskakujących kolorach i kształtach. Aby były smaczne po zerwaniu, należy je odpowiednio przechowywać. W lodówce tracą smak i aromat, dlatego trzymajmy je w temperaturze pokojowej.
Pomidory to bogactwo makro i mikroelementów: potasu, manganu, fosforu i miedzi to źródło witamin: A, C, E, K, beta karotenu, z grupy B (witaminy B6, kwasu foliowego, tiaminy) i co najważniejsze likopenu.
Likopen odpowiada za czerwony kolor i jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Obniża poziom złego cholesterolu, zmniejsza stany zapalne, poprawia stan skóry, zmniejsza ryzyko zawału serca, poprawia trawienie, wzmacnia odporność, wpływa na stan naszych kości zwiększając ich gęstość. Świetnie sprawdza się w profilaktyce raka prostaty, raka jajnika, raka piersi, guzów mózgu.
Jego najcenniejszym i największym źródłem są pomidory, a szczególnie przetwory z nich: sosy, ketchupy, passaty, soki czy też suszone pomidory bogate w błonnik. W wysokiej temperaturze likopen nie traci swoich właściwości, a przeciwnie, zwiększa je aż dwu, trzykrotnie. Obróbka termiczna zwiększa przyswajani likopenu, dlatego tak ważne jest to aby pomidory zjadać nie tylko na surowo, ale także w formie przetworzonej .
Do najpopularniejszych produktów bazujących na pomidorach należą:
- przecier pomidorowy znajdujący zastosowanie w zupach czy sosach
- passata idealna do pizzy czy shakshuki
- sok pomidorowy spożywany sam czy dodawany do zup, sosów
- suszone pomidory idealne do sałatek i farszów
- sosy pomidorowe wegańskie, wegetariańskie czy z mięsem
- pasty pomidorowe do zup, sosów
- ketchupy uwielbiane do wszystkiego szczególnie do pizzy czy frytek
Likopen jest związkiem, który rozpuszcza się w tłuszczach dlatego dobrze do sosu czy soku dodać parę kropli oliwy by wspomóc jego przyswajanie. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten związek zaspokoi zjedzenie dwóch pomidorów lub spożycie sosu pomidorowego.
Warto wspomnieć że nie należy łączyć pomidorów z ogórkami, gdyż enzym zawarty w ogórku niszczy witaminę C.
Przemysł farmaceutyczny czy kosmetyczny również docenił działanie likopenu i używa go w swoich produktach w formie wyizolowanego związku. Neutralizuje on procesy wywołane prze promieniowanie ultrafioletowe czyli zapewnia ochronę przeciwsłoneczną.
Jednak ten najwartościowszy jest w formie naturalnie przetworzonego sosu, ketchupu, przecieru czy passaty.
ketona_zona