Mąki popularne w przepisach diet niskowęglowodanowych.
Mąki towarzyszą nam od dawna. To nasi przodkowie poprzez zgniatanie ziaren otrzymywali proszek, z którego to, po wymieszaniu z wodą, mlekiem czy innym płynem oraz upieczeniu nad paleniskiem otrzymywali chlebowe placki.
Mąka od zawsze była ważnym składnikiem diety człowieka. W zależności od rejonu i kultury człowiek używał różnego rodzaju mąk. W naszym regionie największą popularnością cieszyła się i cieszy mąka pszenna, która wcale nie jest taka zdrowa. Coraz więcej osób cierpi na nietolerancje glutenu, choruje na cukrzycę lub ma insulinooporność. Poszukujemy zamienników- zdrowych zamienników. Idąc na przeciw naszym oczekiwaniom rynek spożywczy oferuje coraz to nowe zamienniki mąk lub mąki nie posiadające w swoim składzie glutenu i masy węglowodanów.
Zaczynamy się odżywiać zdrowo i świadomie, wybieramy pełnowartościowe produkty, eliminujemy produkty, które nam szkodzą, próbujemy wielu diet.
Jedną z takich diet, która niesie wiele korzyści zdrowotnych i staje się coraz bardziej popularna, to dieta ketogeniczna, oraz jej siostrzane diety niskowęglowodanowe. Wiemy, że nadmierne spożywanie cukru przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, a on sam ukryty jest niemal w każdym produkcie ogólnodostępnym. Diety niskowęglowodanowe eliminują węglowodany i promują jako paliwo dla naszego organizmu zdrowy tłuszcz.
Wraz z popularnością tych diet, popularność zdobyły mąki o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak kokosowa i migdałowa. To one są najbardziej popularnymi w diecie keto.
Mąka kokosowa to mąka, która powstaje w procesie produkcji mleczka czy oleju kokosowego i jest tak naprawdę produktem ubocznym. Zawiera błonnik pokarmowy, białko, witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz pierwiastki wapń, żelazo, selen, fosfor i mangan. Przyspiesza metabolizm, utrzymuje prawidłowy poziom glukozy, reguluje poziom cholesterolu, oczyszcza z toksyn. Posiada charakterystyczny słodkawy, kokosowy posmak, dlatego najlepiej nadaje się do wypieków na słodko. Jest bardzo chłonna i posiada znikomą ilość węglowodanów.
Mąka migdałowa powstaje w wyniku zmielenia blanszowanych migdałów, zawiera mikro i makroelementy. Jest źródłem błonnika, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E oraz z grupy B. Sprawdza się jako alternatywa dla popularnej mąki białej. Warto wybierać tą odtłuszczoną, gdyż jest bezpieczniejsza w trakcie obróbki termicznej. Szczególnie sprawdza się ciastach i ciasteczkach.
Mąka łubinowa świetna ze względu na swoje właściwości klejące i niską zawartość węglowodanów. Jest bogatym źródłem białka i błonnika i ma niską zawartość tłuszczu. Zawiera kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz magnez, fosfor, żelazo, potas, wapń. Dobra do wypieku pieczywa czy ciasta. Powstaje w wyniku zmielenia nasion słodkiego łubinu uprawnego i ma lekko słonawy smak. Warto wspomnieć, że łubin jest rośliną niemodyfikowaną.
Łuska babki jajowatej to łupinka babki bogata w związki śluzowe. Ma właściwości przeciwzapalnie, działa przeciwbiegunkowo oraz wspomaga leczenie ran. Działa osłonowo na nasze jelita i jest dobrym wsparciem przy odchudzaniu. Pełna jest błonnika, antyoksydantów, tłuszczów, protein i fitosteroli. Łuska jest wykorzystywana jako zamiennik mąki pszennej lub dodatek do mąk, ponieważ posiada właściwości żelujące i klejące. Ma niską zawartość węglowodanów, dlatego jest głównym składnikiem dań ketogenicznych. Niestety, dla wymagających może być nieatrakcyjna ze względu na charakterystyczny smak i kolor.
Błonnik bambusowy to jeden z ostatnich hitów diet niskowęglowodanowych. Świetnie sprawdza się w potrawach słodkich i wytrawnych. Ma ładny, biały kolor i konsystencję podobną do mąki pszennej. Ma neutralny smak i zapach. W naturalny sposób zwiększa pulchność i puszystość wypieków. Jest stabilny w wysokich temperaturach. Błonnik bambusowy zawiera fitosterole, które regulują poziom cholesterolu. Jest świetną pożywką dla bakterii jelitowych przez co pobudza metabolizm.
Coraz więcej różnego rodzaju mąk pojawia się na rynku. Popularność zyskują mąki orzechowe, mąka konopna, z lnu, z soczewicy, kasztanowa. Każda z nich ma inne walory smakowe i inaczej zachowuje się w trakcie obróbki termicznej.
Warto pamiętać, że podgrzewanie nasion czy orzechów, czy wykorzystywanie mąk z nich wytworzonych do pieczenia może nie być w pełni bezpieczne. W wyniku wysokiej, długotrwałej obróbki termicznej wytwarzają się tłuszcze trans-niebezpieczne dla naszego zdrowia. Należy zatem wybierać delikatne metody obróbki cieplnej. Według najnowszych opinii, bezpieczna temperatura dla mąk orzechowych to ta poniżej 200 stopni C, a czas pieczenia do 45 minut.
Kluczowi producenci zdrowej żywności, chociażby Coco Farm produkują i promują mąki odtłuszczone, które lepiej znoszą obróbkę termiczną, ponieważ w swym składzie posiadają mniej kwasów tłuszczowych podatnych na utlenianie. W swojej ofercie mają mąki, które można wykorzystać w przepisach w stylu keto.
Mąki odtłuszczone które warto przetestować w przepisach keto to: łubinowa, lniana, konopna, z migdałów blanszowanych.
Rynek oferuje całą masę mąk: orzechowych, z ziaren, z fasolek, z grochu. Wybierajmy rozsądnie- odpowiednią do danej potrawy, oraz do rodzaju obróbki.
ketona_zona